Przerażająca Baszta Czarownic w Słupsku

Jednym z ciekawszych miejsc na zasłużony wypoczynek jest Słupsk. Turyści określają go nawet jako jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Podziw wzbudza nie tylko miasto, którego początki datuje się już na wiek X, ale także jego okolice i nieduża odległość od Morza Bałtyckiego. O naszym urlopie w Unieściu [info: http://www.inetcom.pl/urlop-nad-baltykiem-w-malowniczym-uniesciu-625/] pisaliśmy wcześniej.

Słupsk, jako że jest miastem długowiecznym, posiada niezwykłą historię i mnóstwo zabytków, które zdecydowanie wywrą wrażenie na miłośnikach architektury i zwiedzania tego rodzaju obiektów. Najsłynniejszym z nich jest gotycka budowla zwana Baszą Czarownic, która w dawnych czasach budziła strach wśród okolicznych mieszkańców do tego stopnia, że jeszcze na początku XX wieku ludzie, mijając ją, przyspieszali kroku, pod nosem wypowiadając modlitwy. Ten żywy postrach wśród mieszkańców był powiązany z historią baszty, która do wieku XVII pełniła funkcję obronną, potem jednak stała się więzieniem dla kobiet, które posądzano o praktykowanie czarów. Niestety niewiasty te czekał bardzo smutny los, gdyż karą za tego rodzaju praktyki było wówczas spalenie na stosie. Ze źródeł historycznych wynika, że do końca wieku XVII tego rodzaju śmierć poniosło aż 18 kobiet.

Do słynnych słupskich czarownic, zgodnie z dostępnymi podaniami, należały córki księżnej wdowy Anny de Croy – Scholastyka i Runga, a także Katarzyna Zimmermann, zwana również Triną Papisten oraz Anna Kosbad. Dla każdej ze skazanych kobiet przeprowadzano specjalny proces. Do historii przeszedł osąd nad Katarzyną Zimmermann, który wręcz przerażał intensywnością wiary ludzkiej w tego rodzaju zabobony, a który do tej pory stanowi niemałą fascynację dla historyków. Kres praktyk prześladowania „czarownic” przypada na początek XVIII wieku z inicjatywy księcia pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Mimo przerażającej historii basztę zagospodarowano na mieszkania obywateli Słupska. Niestety do dzisiaj nie przetrwała wraz z zachowaniem dawnej świetności, gdyż w roku 1945 została zniszczona razem z częścią miasta przez czerwonoarmistów. Jej odbudowy podjęto się dopiero w latach 70. i od tej pory w baszcie znajduje się Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej [info: http://bgsw.pl/].

Oprócz niezmiernie ciekawej historii Baszty Czarownic, Słupsk posiada mnóstwo innych atrakcji i zabytków, dlatego turysta będzie zmuszony zostać w nim na dłużej. Dodatkowo, zachęca do tego bogata baza noclegowa [info: ], której oferty poznamy tak naprawdę dopiero wtedy, gdy odwiedzimy Słupsk osobiście i skorzystamy z uroków tutejszych gospodarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>